روز یکشنبه اول بهمن ماه ساعت ۱۱ صبح جلسه دفاعیه پایان نامه سرکار خانم مهناز آهنگری با راهنمایی من در سالن آزادی دانشکده علوم توانبخشی برگزار خواهد شد. هم از دوستان دانشجو و سایر علاقمندان دعوت میکنم که در جلسه حضور داشته باشند و هم به دوستانی مانند سرکار خانم اکبری که دنبال منابعی در مورد " کیفیت زنگی " بودند توصیه میکنم از پایان نامه ایشان نهایت بهره برداری را بکنند . بواقع در فصل دوم پایان نامه مروری بسیار خوب بر منابع و مقالات در زمینه کیفیت زندگی بعمل آمده است که می تواند بخوبی مورد استفاده دوستان قرا رگیرد. امیدوارم که بزودی متن پایان نامه های دوستانی که از پایان نامه خود دفاع می کنند در دسترس تان قرار دهم...

+ نوشته شده توسط دکتر محمد کمالی در جمعه بیست و نهم دی ۱۳۸۵ و ساعت 21:54 |

خیلی خوشحالم که جناب آقای الهامی دوست خوبمان این موضوع را مطرح کردند. بواقع درست می گویند و علیرغم اینکه ممکن است بسیاری برگزاری متعدد سمینارها را به باده شوخی و مضحکه بگیرند ، اما آنان که با محیط علمی آشنایند نیک می دانند که فضای نقد و گفتگو و دستیابی به آخرین یافته ها در همین برنامه ها حاصل میشود...البته می پذیرم که آنچه د راین سالها از سوی سازمانهای اجرائی بعنوان کنفرانس و کنگره و سمینار و.. برگزار میشود ممکن است بیشتر به آن سمت گرایش داشته باشد.

به هرحال این یک ضعف بزرگ است که به دلایل متعدد برای مدیریت توانبخشی رخ داده است و می باید برای آن فکری نمود. در حال حاضر برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد در درست بازنگری است که امید می رود تا سال جدید این امر محقق شود. درهمین حال موضوع تدوین برنامه دکتری رشته هم مطرح شده است اما هنوز اقدام خاصی انجام نشده است. شاید برگزاری اولین کنگره بتواند قدم خیری باشد که ضمن آنکه فارغ التحصیلان این سالها را دور هم جمع خواهد نمود ، فضائی هم برای تشکیل انجمن علمی مدیریت توانبخشی که جای آن نیز خالی است و مباحث درسی و مدیریتی فراهم شود.

خوشبختانه دانشجویان و فارغ التحصیلان ارزشمندی در این رشته حضور دارند که اینکبرخی از آنان در مسئولیت های مهمی مشغولند و برگزاری کنگره در استفاده از ظرفیت های بالقوه آنان موثر خواهد بود. تبادل تجربیات و اطلاعاتی که بعد از فراغت از تحصیل حاصل شده است ،حتی عدم بکارگیری آنان در پست های مدیریتی که متاسفانه شاهد آن هستیم، ازجمله مباحثی است که می تواند مورد بحث واقع شود..

بنابراین امیدوارم این چراغی که روشن شده است همه دست بدست هم دهیم تا به مقصد که برگزاری اولین کنگره مدیریت توانبخشی ایران باشد، هدایت کنیم...

+ نوشته شده توسط دکتر محمد کمالی در یکشنبه دهم دی ۱۳۸۵ و ساعت 19:43 |

جناب آقای دکتر، با سلام.

 ممنون میشوم اگر در مورد  سایتها و منابع مربوط به موضوع  "quality of life"  راهنمایی بفرمایید.

ایام خوشی را برای شما و خانواده محترمتان آرزو میکنم.   

+ نوشته شده توسط رقيه اكبري در پنجشنبه هفتم دی ۱۳۸۵ و ساعت 21:31 |

اینروزها بازار همایشها و سمینارهای متعدد رشته های گوناگون توانبخشی داغ است.فیزیوتراپی ،کار و گفتاردرمانی و ...اما شگفت آنکه رشته مدیریت توانبخشی با دیدی جامع نگرتر و فراگیرتر از سایر رشته های توانبخشی با همایش و کنگره چه از نوع رسمی و سراسری  وچه مدل دانشجویی اش ،بیگانه است .حدود یک دهه از تولد دوباره رشته مدیریت توانبخشی می گذرد. اما مساله اصلی اینجاست که تاکنون چه حد از انتظارات موسسان آن و تفکراتی که در اینباره داشته اند عملی شده و مدیریت توانبخشی از چه پایگاه معتبر و قوی تئوریک و علمی در میان گرایشهای موجود در گروه علوم پزشکی برخوردار شده است؟ آیا این رشته به آن پایه ای رسیده که بتوان آن را دانش نامید؟ شاید هم نگارنده در اشتباه است و کار کرد اصلی این رشته و رسالتش، این نیست!حتی در آنصورت آیا می توان جنبه های کاربردی مدیریت توانبخشی را بدون اساس و پایه علمی بکار بست و  صرفا با تجربه به اهداف مورد نظر دست یافت؟ 

 

یکی از عادات مالوف در غالب رشته ها، برگزاری همایشهای علمی و سمینارهای دانشجویی است.این همایشها از یکسو فرصتی برای دیدار همرشته ای ها و همکاران فراهم می کند و زمینه تجمیع و نتیجتا تقویت همبستگی گروهی را ایجاد می نماید و از سوی دیگر با مطرح شدن جدیدترین مباحث علمی و تجربیات عملی،به رشد و اعتلای علمی دانشجویان و فارغ التحصیلان آن رشته کمک شایانی می کند.

 

حال سوال اینجاست که چرا رشته مدیریت توانبخشی از چنین فرصتهایی محروم باشد؟ به گمانم  برگزاری کنگره مدیریت توانبخشی یا همایش دانشجویی این رشته یکی از حلقه های مفقوده در راه دستیابی به اهداف مدیریت توانبخشی است که از جمله آنها طبق تعریف اساتید محترم ،تربیت و تعلیم کادر مدیریتی قوی و علمی از میان رشته های توانبخشی جهت اداره سیستمهای ارائه خدمات توانبخشی و...است.گردهمایی های مدیران کنونی و فردای توانبخشی زمینه را برای حضورباپشتوانه تر و علمی تر درحوزه های مختلف مدیریتی توانبخشی فراهم می نماید.در حقیقت برگزاری  چنین همایشهایی(علیرغم وجود مشکلات زیادی که در این رشته برای چنین کاری هست)  گامی مهم جهت افزایش اعتبار علمی مدیریت توانبخشی به حساب می آیدو ابزار مفیدی می تواند باشد تا با کمک آن دیگر به این رشته با دید صرفا مدرک گرایانه وفقط ابزاری برای ارتقای اداری و امثال این تفکرات غلط و باز دارنده نگریسته نشود.
+ نوشته شده توسط محمد الهامي در چهارشنبه ششم دی ۱۳۸۵ و ساعت 0:42 |
مدیر خدمتگزار مردم است و در نتیجه از هر فرصتی برای نیکی کردن به آنان باید استفاده کند و انجام این خدمت و احسان را وظیفه خود بداند و در برابر آن بر مردم منت نگذارد و آن را به رخشان نکشاند،چرا که ارزش خدمت به این است که بی منت انجام شود.

اگر مدیر مقرراتی را حاکم نماید که مردم در رابطه با مراجعات و انجام کارهایشان به سختی بیفتند و مورد توهین و تحقیر واقع شوند ، بی تردید اگر در پایان ،کارشان نیز انجام شود، چنان آزرده خاطر خواهند بود که خدمت انجام شده در رابطه با انها ، نخواهد توانست مانع بدبینی آنها نسبت به سازمان و مدیریت شود.در حالی که اگر همین خدمت به سهولت و به نحو مطلوب ارائه می گردید ،مراجعان را شیفته و خوش بین به مدیر و سازمان می نمود.

امام علی( ع) در   این خصوص به نماینده خود در بصره می فرمایند:

پس با مردم آنجا نیکویی کن.(نهج البلاغه-نامه ۱۸)

و به مالک اشتر هشدار می دهد که :

بر حذر باش از منت نهادن به مردم در قبال نیکی ات به آنها... پس هر آینه منت نهادن نیکی را تباه می سازد..(نهج البلاغه-نامه ۵۳)

ادامه دارد...

+ نوشته شده توسط معصومه آران در شنبه دوم دی ۱۳۸۵ و ساعت 18:36 |
نوع برخورد مدیر با مردمی که به هر علت با وی تماس می گیرند بسیار حائز اهمیت است.مدیرانی که با تکبر وتندخویی و خشونت به گونه ای با مردم برخورد می کنند که گویی همه به آنها بدهکارندُبی شک درک صحیحی از مدیریت اسلامی ندارند زیرا در دیدگاه اسلام مدیر خدمتگزار جامعه است و امانتدار مردم و قدرتی که برای انجام امور در اختیار دارد متعلق به مردم است .بنابر این مدیر اسلامی در برخورد با مردم باید فروتنی و تواضع داشته باشد و مردم را ولی نعمت خود بداند ودر گفتگو و نشست و برخاست با انها ُنرم خویی و گشاده رویی را پیش گیرد و به نحوی عمل نماید که به جای ترس از او محبتش را در دل بگیرند.

امیرالمومنین ع خطاب با مالک اشتر می فرمایند :

با مردم همچون حیوان درنده ای که خوردن شکار را غنیمت می شمرد نباش.

ادامه دارد...

+ نوشته شده توسط معصومه آران در جمعه یکم دی ۱۳۸۵ و ساعت 21:47 |